E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

Kültür ve Turizm Bakanlığı "Uzun Havalara" El Attı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, halk müziğinin bir türü olan ‘uzun havaları’ gelecek kuşaklara aktarmak için proje başlattı.

Umut Erdem imzası taşıyan habere göre, bu yılın sonunda tamamlanacak, "Anadolu’da İcra Edilen Uzun Havalar" adlı çalışmayla, bugüne kadar yaşamış olan ses ve saz sanatçılarının ses ve belgesel videobant kayıtları, bölgelere ve türlere göre sınıflandırılarak multimedia DVD ve kitapçık eki ile yayımlanacak.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, yürüttüğü projede uzun bir zaman dilimi içinde, alan araştırmaları yaptı. Ülkedeki çeşitli bölgelerde vefat eden ses ve saz sanatçıları ile hayatta olan ve bu kültürü kuşaklar arası aktarım işlevini üstlenen geleneksel yapıdaki mahalli sanatçılar tespit edilerek bunların belgesel video çekimleri kayıt altına alındı.

2012’de sonlanacak

Genel Müdürlük bu doğrultuda, 20’nci yüzyıldaki en önemli bestekâr ve müzik icracılarından Diyarbakırlı Celal Güzelses’den, Urfalı Kazancı Bedih’e, Tenekeci Mahmud’dan, Mukim Tahir’e, Cemil Cankat’dan, Elazığlı Enver Demirbağ’a kadar vefat eden birçok saz ve ses sanatçılarının derleme kayıtlarını ve taş plakların bant kayıtlarını Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi Arşivine aldı. 2012 yılı sonunda tamamlanacak çalışma multimedia DVD ve kitapçık olarak sanatseverlerin karşısına çıkacak.

· Bu haber Kültür-Sanat kategorisinde 18/02/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 1216 defa okunmuş.
· ETİKETLER: kültür ve turizm bakanlığı anadolu uzun hava
YORUMLAR
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com