E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

Tınaztepe Mağaraları'ndan Turizme Yeni Bir Bakış

Türkiye'nin yeraltı zenginlikleri olan muheşem mağaralarımız turizme yeni bir pencere açıyor. EMITT Fuarı'nda ilk kez görücüye çıkan Konya'nın yer altı harikası Tınaztepe Mağaraları aynı zamanda girişimci bir mücadelenin örnek bir başarı hikayesi olarak turizmde yerini almaya hazırlanıyor.

Seydişehir Antalya yolu üzerinde 22km anayoldan içeride bulunan Tınaztepe Mağaraları hakkında bizler henüz bilgi sahibi bile değilken 1968 yılında Fransız hidrojeolog Michel Bakalowichz tarafından ilk kez keşfediliyor ve mağaranın krokisi çıkarılarak Science Dergisinde dünyaya tanıtılıyor. Ardından 1970 yılında Kaptan Jacques Cousteau ve ekibi Tınaztepe Mağaralarında 22 km uzunluğundaki yer altı galerilerini keşfediyorlar ve Almanya'da dünya Harikaları adlı kitapta yayınlıyorlar. Böylece dünya Tınaztepe Harikaları hakkında böylece bilgi sahibi oluyor.

Çelmeli Turizm Ltd.Şti'nin sahibi Veli Çelmeli ve Proje Genel Koordinatörü Ali öztüfekçi ile EMITT Fuarı'nda gerçekleştirdiğimiz röportajı okurken Tınaztepe Mağaraları'nın yeraltından turizme açılma hikayesinin uzun soluklu serüvenine tanık olacaksınız.

Tınaztepe Mağaralarını turizme kazandırmak için 1995 den beri bu yana mağara ile ilgili bir altyapı çalışmaları yaptıklarını belirten Çelmeli; 1968 de Fransız Bilim adamları tarafından keşfedilen mağara ile ilgili kitabın eline geçmesi ile bir anda kendini bu işe bulduğunu anlatıyor. 10 yıllık bir bürokrasi aşamasından sonra 2003 yılında temele ilk kazmayı vuruyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 49 yıllığına kiraladıkları projenin bütçesi şu ana kadar 5 milyon TL, ayrıca Mevlana Kalkınma Ajansı'ndan 800bin TL lik bir proje ile de destekleniyor.

Proje bölgeye nasıl bir katma değer sağlayacak? Tınaztepe Mağara Dinlenme tesisleri turizme nasıl bir pencere açacak? Yönündeki sorularımızı Veli Çelmeli şöyle yanıtlıyor:

"İş istihdamından çok Türkiye'de klişeleşmiş turizmi biraz daha değiştirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye tarihi ve doğal kaynaklar konusunda o kadar zengin ki; biz maalesef yeterince değerlendiremiyoruz. Alternatif turizm seçeneği ve destinasyon olarak Antalya ile Konya'nın tam ortasında bulunan tesisimiz; aynı zamanda Kapadokya turlarının geçtiği güzergahta.. Sadece molalarla geçiştirilen bir alan. Biz gelen turistlere farklı bir şeyler sunmaya çalışıyoruz.

Antalya'da ziyaretçi sayısı olarak öne çıkan mağaralar var. Konya'da sadece Mevlana ile turizm yapılmaya çalışılıyor. Oysa artık turizmin çeşitlendirilmesi gerekiyor. 2003 den beri çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz . Yabancıların mağaralara ilgisi çok fazla." diyor.

Yatırım sürecinin sonuna gelindiğini ve Mart 2012 itibariyle açılışın yapılacağını belirten Çelmeli; "Klişeleşmiş programlar ile Türkiye'nin tanıtımı olamaz. İnsanlara görmedikleri yerleri göstermek lazım. Yeni yerler keşfetmek gerekiyor." konusuna özelliklevurgu yapıyor. Turizmcilerin deniz kum güneş üçgeninden biraz sıyrılması gerektiğini belirten Çelmeli, turizme yeni pencereler açılmasından yana. Sıkıştırılmış programlarla 2 gün içinde Kapadokya turları yapılıyor, bu turların bölgeye bir katkısı olacağını sanmıyorum. Zamanla yarışarak yapılan bu turlarda çok önemli değerler göz ardı ediliyor." diyor.

Tınaztepe Mağara Dinlenme Tesislerinde Karavan kamping, çadır kamp, organik tarım bahçesi, foto safari, gezi yolları, ATV, çocuk Parkı, rehberler eşliğinde mağara keşif gezileri var. Ayrıca yöresel ürünler ve hediyelik eşyaların satıldığı bir de market bulunuyor.

· Bu haber Gezi kategorisinde 17/02/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 1802 defa okunmuş.
· ETİKETLER: tınaztepe mağaraları seydişehir antalya çelmeli turizm
YORUMLAR
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com