E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

Bizans Tarihçilerinden Manifesto

Bizans Sarayı üzerine otel inşaatı skandalının ardından, Bizans tarihçileri ortak deklarasyon imzaladı. Ortak metinde, Bizans mirası kalıntıların göz göre göre yok edildiği vurgulandı.

Bizans tarihi, sanatı, mimarlığı ve arkeolojisi uzmanı 51 öğretim üyesi İstanbul, Sultanahmet Mahallesi, Küçükayasofya Caddesi ve Şifa Hamamı Sokak’ın birleştiği yerdeki inşaat ile ilgili gelişmeleri derin bir kaygı ile karşıladıklarını açıkladı. Bizans Saray kalıntıları üzerine otel yapıldığı haberi üzerine, Sultanahmet’te yaşananları ele alan Boğaziçi, İstanbul, Uludağ, Kapadokya, Marmara, İTÜ gibi çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri ortak deklarasyon imzaladı. Ortak metinde şöyle dendi:

Sultanahmet Mahallesi, 98 ada, 22-32-33 parsellerdeki binalar son birkaç ay içinde yıkılmakla kalmamış, temel kazısında karşılaşılan Bizans ya da Bizans öncesi döneme ait tarihi duvarlar yerle bir edilmiştir. İstanbul Arkeoloji Müzeleri uzmanları tarafından bu yıkımın 15 Aralık 2011 tarihli bir raporla tespit edilmesine ve gerekli mercilere iletilmesine rağmen söz konusu yerde Şubat ayının başı itibariyle 5 katlı yeni bir bina inşa edilmiştir.”

Kurul Neden 1 Ay Gecikti?

Yıkımın 4 Numaralı Koruma Kurulu’nun gündemine 18 Ocak 2012 tarihinde, yani 1 ay gibi çok geç bir tarihte alınması ve Fatih Belediyesi yetkililerinin iddia ettikleri gibi müteaddit kereler kontrol yapmalarına ve iki kez mühürlemelerine rağmen inşaatın 5 katının da bitmiş olması açıklama gerektiren durumlardır.”

8 Şubat 2012’de Kültür Bakanlığı ve Fatih Belediyesi’nin yeni yapılan binayı yıkma yönünde karar almaları kendi içinde doğru bir karar olsa da yok edilen duvarları geri getirmeyecektir. Önce sorunun ortaya çıkmasına katkıda bulunup sonra onu çözmeye çalışmak yerine olası sorunların önlemini baştan almak ilerde başka tarihi eserlerin yok olmasını engelleyecektir.”

Tarihi Yarımada Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine tarihlenen yeraltı ve yerüstü kalıntıları ile Dünya Mirası Listesi’nde olmasının da gösterdiği gibi, dünyanın gözbebeğidir. Bizans ve Osmanlının dini ve siyasi merkezini temsil eden yapılara ev sahipliği yapması sebebiyle özellikle Sultanahmet bölgesi çok daha dikkatli bir şekilde korunmalı, her türlü inşaat faaliyeti, yerel yönetimlerin, müzelerin, koruma kurulunun ve akademik çevrelerin çok daha etkin işbirliği ile denetlenmelidir. İstanbul’un tarihi mirası kurumların vurdumduymazlığına ve kişilerin açgözlülüğüne kurban edilmeyecek kadar değerlidir.’’

Kimler Var?

Prof. Dr Ayla Ödekan
Prof. Dr. Metin Ahunbay
Yard. Doç. Dr. Ayşın Özügül
Prof. Dr. Bedia Yelda Uçkan
Prof. Dr Ebru Parman
Prof. Dr. Engin Akyürek,
Yard. Doç. Dr. Koray Durak
Prof. Dr. Paul Magdalino,
Prof. Dr. Scott Redford
Prof. Dr. Sema Doğan
Prof. Dr. Zeynep Ahunbay
Dr. Örgü Dalgıç

· Bu haber Kültür-Sanat kategorisinde 21/02/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 1316 defa okunmuş.
· ETİKETLER: bizans sarayı bizans tarihçileri sultanahmet
YORUMLAR
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com