E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

İzmir CVB, KOMER'e Ortak Oldu, 1350 Yataklı Otel Planlanıyor

İzmir'de kongre turizmini geliştirmek için kurulan İzmir Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım A.Ş. (İzmir CVB), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından yapılan ve Avrupa'nın ilk 10 kongre merkezi arasına girecek olan Efes Kuşadası Kongre Merkezi'ne ortak oldu. Kongre merkezine bin 350 yataklı otel yatırımı planlanıyor.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve İzmir CVB Yönetim Kurulu üyeleri ile beraber Temmuz sonunda açılması planlanan Efes Kuşadası Kongre Merkezi'ni gezen İzmir CVB Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kongre merkezine ortak olma kararı aldıklarını açıkladı. Demirtaş, "50 bin lira gibi sembolik ortaklık olabilir. Rakamı TÜRSAB Başkanı saptayacak. Ama biz kendimizi buranın sahibi olarak görüyoruz" dedi. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da, "Kızımız güzel, talibimiz çok. Ancak ortaklıklara kapalıyız. Ekrem Bey haricinde kimseye kapımızı açmayız. Bizim morale ihtiyacımız var. Para sonra gelir. Bu ortaklık bize moral oldu" diye konuştu.

Uzlaştırıcı Tavır

Yeni Asır gazetesinde yer alan habere göre Türkiye'deki turizm yatırımlarının yüzde 28'inin Ege'de olmasına rağmen bölgenin turizmden yüzde 12 pay alabildiğini belirten Ulusoy, kongre turizminin Ege için çıkış noktası olabileceğini söyledi. TÜRSAB olarak şehir, bölge, ülke değil uluslararası boyutta düşündüklerini vurgulayan Ulusoy, "Bu nedenle merkezin adını Efes koyduk. Kongre turizminde ülke olarak 30. sıradan 7. sıraya yükseldik. 45 bin kişilik kongre kapasitemiz var. Kongre turizmi bire 7, bire 8 veriyor. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nin de başkanıyım. Orası 2021'e kadar dolu. Efes Kuşadası Kongre Merkezi de tıpkı Lütfü Kırdar gibi olacak. Bu yatırıma herkes destek verdi. Başta Başbakanımız araziyi tahsis etti. Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç ve yeni Bakanımız Ertuğrul Günay da proje için çaba gösterdi. Bu nedenle salonlarımızdan birine Atilla Koç, diğerine Ertuğrul Günay'ın ismini vereceğiz. Demirtaş'ın birleştirici, uzlaştırıcı tavrı da yatırımı bitirmemiz de etkili oldu" dedi.

Anlaşamadık

Ulusoy, kongre merkezini İzmir'e kurmak için merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ve İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile çok uğraştıklarını, ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile anlaşamadıklarını açıkladı. Ulusoy, "Ben Lazca konuştum, o Egece. O nedenle anlaşamadık. Burada 7-8 bin kişilik yatak var. İzmir de bu kongre merkezi sayesinde misafirleri toplar" dedi.

İzmir CVB Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kongre merkezinin ne kadar büyük ve etkili olacağının şimdiden hissedildiğini söyledi. Merkezin yavaş yavaş dolacağını dile getiren Demirtaş, "Selçuk ve Bergama hızlı treni ile bu kongre merkezi daha da yakınlaşacak. Efes Kongre Merkezi'ni şimdiden tanıtmaya başladık. Barcelona Fuarı'nda tanıtım yaptık. Mart ayında Londra'da Contex Fuarı'na gidiyoruz. Bu kongre merkezi bize güç veriyor, elimizi kuvvetlendiriyor. Hedefimiz 2014. O tarihte bu kongre merkezi dolacak, taşacak" diye konuştu.

Efes Kuşadası Kongre Merkezi Genel Müdürü Cemil Baykal ise 45 bin metrekare alanda kurulacak kongre merkezinin Avrupa'da ilk 10'a gireceğini söyledi. Kongre merkezinin Temmuz sonu, Ağustos başında ön açılışını yapacaklarını açıklayan Baykal, merkezde 2 oditoryum, 36 toplantı salonu, 7 bin 500 metrekare açık ve kapalı fuar alanı, 10 bin kişilik teras olacağını ifade etti.

Efes Kuşadası Kongre Turizm Merkezi'ne tahsis edilen arazinin deniz kıyısında yer alan bölümüne büyük bir yerli turizm grubu talip oldu. Kongre Merkezi Genel Müdürü Cemil Baykal, adını henüz açıklayamayacakları bir yerli grubun uluslararası bir otel zinciri ile beraber 200 dönümlük arazide bin 350 yataklı otel yatırımı planladığını açıkladı. Görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Baykal, "Görüşmeler sürüyor. Anlaşırsak yatırım gelecek yıl başlar. 2015'te biter. Arazinin içinde marina da yapılabilecek 3 koy var" dedi.

· Bu haber Konaklama kategorisinde 21/02/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 1561 defa okunmuş.
· ETİKETLER: izmir izmir cvb türsab komer
YORUMLAR
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com