E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

Büyükada: Turizm Alanına Konut İnşaatı Durduruldu

İnanlar İnşaat tarafından Büyükada’da eski Lido otelin yerine 20 milyon dolara inşa edilen Terrace Lido adlı rezidansın ruhsatı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Mahkeme karar gerekçesinde, arsanın turizm imarlı olduğunu kaydederek turizm imarlı arsaya konut yapılamayacağına hükmetti.

İnşaat şirketi konutları teslim etmeye başlarken, Adalar Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ise imar planının değiştiğini, bölgeye rezidans da yapılabileceğini ifade ederek, İdare Mahkemesi’nin kararını temyiz için Danıştay’a başvurdular.

Terrace Lido projesinin iptali için, projenin yanındaki Prince Otel mal sahibi Nail Murat Pekin, İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ve Adalar Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu tarafından üç dava açılmıştı.

Mahkeme kararında şu tespitlere yer verildi:

"Adalar İlçesi 1984 tarihi itibarıyla sit alanı ilan edilmiş, 1998 tarihinde geçiş dönemi yapılaşma koşullarına ilişkin şartları belirlenen Adalar ilçesinde 2007 tarihi itibarıyla geçiş dönemi yapılaşma koşulları sona ermiştir. Terrace Lido isimli proje hakkında açılan davada yapılan binanın turizm tesis alanında turizm tesisi yerine, rezidans ile ticaret merkezi yapılmış olması, Adalar’da öngörülen maksimum yüksekliğin aşılmış olması, emsal sınırlarının alt üst edildiği, binaların istikametlerini bozduğu, komşu ve yol çekme paylarına riayet edilmediği tespit edilmiştir."

· Bu haber Konaklama kategorisinde 21/02/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 1397 defa okunmuş.
· ETİKETLER: inanlar inşaat büyükada terrace lido
YORUMLAR
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com