E-Bülten Aboneliği İsim - Soyisim
E-Posta Adresi
 
RSS Aboneliği Haberler RSShttp://turizmhotel.com/haberler-rss.php
Oteller RSShttp://turizmhotel.com/oteller-rss.php
::
ANASAYFA     HABER ARŞİVİ     OTELLER     REKLAM     KÜNYE     İLETİŞİM

Accor 3 Yılda 11 Yeni Otel Açacak, Lüks Markalarını Boğaz'a Getirecek

İbis ve Novotel markalarıyla Türkiye’de faaliyet gösteren Accor, 3 ve 4 yıldızlı markalarıyla şehir otelciliğinin ‘business’ alanında konaklama sektöründeki önde gelen gruplarından biri. Accor’un ‘ekonomik oteller devi’olduğunu vurgulayan Türkiye Genel Müdürü Murat Kadaifçioğlu Hizmetix Dergisi'ne grubun ileriye dönük hedeflerini ve gelecek planlarını anlattı.

Röportajı aynen aktarıyoruz.

Accor’u tanıyabilir miyiz?

Accor, dünyanın 90 ülkesinde faaliyet gösteren ve 4 bin 200 oteli olan Avrupa’nın en büyük otel işletme zinciri. Accor’un bünyesinde; Sofitel, Pullman gibi üst seviyedeki yer alan konsept otellerinin yanı sıra Novotel ve ibis’in de yer aldığı 15 ayrı marka bulunuyor. Bizde oteller daha çok ekonomik oteller ve lüks servisi olan oteller diye ikiye ayrılır.

İbis ve Novotel’le tanıdığımız Accor Otelleri’nin Türkiye pazarındaki faaliyetleri nasıl başladı?

Accor, Türkiye pazarına ilk kez 1994 yılında Carlson Vagonlit’le birlikte girdi. Etap Otelleri’ni o dönemde Carlson Vagonlit işletiyordu. Accor’un Vagonlit’i satın almasıyla onun mirası da bize kaldı. Accor’un Türkiye pazarındaki geçmişi ve deneyimi 18 yılı aşmış durumda. Accor, doğrudan yatırım anlamında ise 2005 yılında Akfen Holding’le yapılan anlaşmayla Türkiye’ye geldi. Holdinge bağlı şirketlerden Akfen GYO ile ilk 5 dönemde 6 otel anlaşması imzaladık. Uzun dönem kiralama yöntemi ile otelleri işletiyoruz.

Misafiri Tanımak Başarının Anahtarı

Akfen GYO ile yaptığınız ortaklık sizi sektörde önemli bir konuma getirdi diyebilir miyiz?

Akfen GYO bizim için önemli bir partner. Uzun soluklu bir birliktelik içerisinde ortak değerler gerçekleştirdik. Kısa zamanda önemli işlere imza attık. 2007 yılında İstanbul’a iki otel, sonrasında Eskişehir, arkasından 2008’de Trabzon’u açtık. 2010’da Gaziantep’e iki otel, Bursa’ya bir ve Kayseri’ye iki otel açtık. İlk otelimizi açtığımız 2007 ile 2011 yılları arasında 9 otel faaliyete geçti. Bugün Accor, Türkiye otelcilik sektöründe bin 768 odayla hizmet veriyor ve 450 kişiye istihdam sağlıyor.

Ekonomik otel denince ilk akla gelen markalardan birine sahipsiniz. Bu nasıl bir avantaj sağlıyor size?

Dünya çapında faaliyetleri bulunan ekonomik oteller devi Accor, tam anlamıyla şehir otelcisi. Uluslararası bilgi birikimi ve deneyime sahip olan Accor, dünya çapındaki 4 bin 200 oteli, 178 bin çalışanı ve 500 bin oda sayısıyla bugün dünyada üçüncü, Avrupa’da ise lider konumda yer alıyor. Bugün itibarıyla dünya genelinde 900 İbis Otel bulunuyor. Accor, İbis markasıyla ekonomik oteller kategorisinde dünya lideri.

Türkiye’de seyahat eden insan sayısı hızla artıyor. Dolayısıyla konaklama ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Bu talebe en doğru ve en uygun çözümlerle yanıt vermek durumundasınız. Biz İbis’le bu beklentiyi yakaladığımıza inanıyoruz. 2007 yılında ilki İstanbul’da açılan İbis , 228 odayla Türkiye’de 3 yıldız hizmet veren oteller arasında birinci sıraya oturdu. Türkiye’de bu yapıda hizmet veren bizden başka bir otel olduğunu sanmıyorum.

Diğer otel zincirlerinin de ‘ekonomik otel’ konseptinde bir hizmet oluşturduğunu görüyoruz. Büyük zincirlerin alt segmentindeki küçük oteller bizden sonra piyasa tarafından kabul gördü. Düşük fiyatlarda bunu yapabilmeniz için operasyonu çok iyi bilmeniz gerekir. Müşteriyi iyi tanımanız, ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmeniz gerekir. Accor’da başlangıç noktası her zaman bireydir. Otelimize gelecek olan misafirler kimlerdir, bu kitlenin alım gücü nedir. Bunu iyi bilmek ve servis hizmetimizi bu doğrultuda şekillendirmek durumundayız. Accor, Türkiye pazarında bu anlayış içerisinde hareket ettiği için başarılı sonuçlar elde ediyor.

2022'de Türkiye'de 50 Otele Ulaşacağız

Otelcilik sektörünün olmazsa olmazı nedir?

Otelcilikte olmazsa olmaz diyeceğimiz ilk kural servistir. Müşteri talep ve isteklerine eksiksiz yanıt vermeniz gerekiyor. 5 yıldızlı ya da 3 yıldızlı bir otel de olsanız servisi, hizmeti en iyi şekilde otelinize gelen misafire sunmanız gerekiyor. Bunun fiyatı yoktur, 50 avro da ödeyen 500 avro da ödeyenin aynı hizmeti alması gerekir. Servisi en iyi şekilde vermek önceliklerimizin başında yer alıyor.

Accor Otelleri’nin Türkiye pazarına yönelik yatırımları devam edecek mi?

Yatırımlarımız devam edecek. Türkiye’de şu anda aktif olarak 9 otelimiz bulunuyor. Bu sayıyı Accor için yeterli görmüyoruz. 10 yıllık bir süreç içerisinde mevcut otel sayımızı 50’ye çıkarmak hedefindeyiz. Önümüzdeki üç yıllık dönemde, 2015 yılına kadar otel sayımız 20 olacak. Bugün itibarıyla tek bir yatırımcıyla çalışıyor gözüksek de diğer yatırımcılarla da çalışmak arzusundayız.

Şu anda Adana, İzmir ve İstanbul’da inşaatı devam eden üç otelimiz var. Nisan-Mayıs ayı gibi İbis Adana’yı, yılın son çeyreğinde İbis Esenyurt’u, 2013 yılının ilk çeyreğinde ise İzmir Kordon’da yine İbis markası adı altındaki otellerimizi açmayı planlıyoruz. Bu sayede Accor, 2013’ün başında otel sayısını 12’ye çıkarmış olacak. Ayrıca, Akfen GYO ile yapmış olduğumuz yeni bir anlaşmayla İstanbul Karaköy’de yeni bir otel projemiz daha var. Bu projede 200 odalı yeni standartlarda ’Next’ adı altında yeni bir konsept oluşturuldu. Bu konsept Accor’un dünya genelindeki sayılı otellerinden biri olacak. Türkiye standartlarında rahatlıkla 5 yıldız alabilecek bir otel formatında hizmet verecek. Tasarımı tamamen farklı. Hizmet standardı, oda konseptleri tamamen 21. yüzyılın çizgilerini taşıyacak. Novotel ‘Next Room’ konsepti Türkiye’de uygulanacak. Kısaca 5 yıldızlı bir Novotel olacak diyebilirim.

İstanbul Boğazında Lüks Otel Açacağız

Sofitel, Pullman ve M Gallery üst segmentte yer alan markalarınız. Bu markaları da Türkiye’de görecek miyiz?

Dünya genelindeki önemli kentler arasında İstanbul, Accor’un önemsediği ve yatırım yapmayı düşündüğü pazarlardan biri. Ekonomik oteller zinciri olarak biliniyoruz. Ancak, Accor’un üst segmentte de güçlü otelleri bulunuyor. Bu grup içinde yer alan markalarımız Sofitel, Pullman ve M Gallery’yi Türkiye’ye getirmek için tüm çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç yatırımcıyla görüşme fırsatımız oldu. Doğru ve kalıcı bir proje olmasını önemsediğimiz için biraz titiz davranıyoruz. Bazı lokasyonları değerlendirdik. İstanbul Boğazı’ndaki lokasyonlar öncelik alanımızı oluşturuyor. Bu markalarımızdan özellikle Sofitel’in üst seviyedeki diğer markalar arasında olmasını sağlamak istiyoruz.

· Bu haber Firmalar kategorisinde 20/02/2012 tarihinde tarafından yayınlanmış, 1692 defa okunmuş.
· ETİKETLER: accor röportaj murat kadaifçioğlu
YORUMLAR
Yorum Yapın
İsminiz:
E-Posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
TAKİP EDİN
YURTTAN HABERLER
HAVA DURUMU
DÖVİZ KURLARI
Döviz
Anasayfa   |   Haber Arşivi   |   Oteller   |   Reklam   |   Künye   |   İletişim
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2012 - turizmhotel.com
İletişim & Destek: iletisim@turizmhotel.com